Amarantus ziarno 1kg
Co to jest Amarantus?
Amarantus, Polska nazwa tej rośliny to szarłat, jest to jedno z najdłużej uprawianych przez człowieka roślin. Podczas odkrycia Ameryki, podróżnicy wraz z Krzysztofem Kolumbem napotkali tę roślinę w ruinach pozostałych po Majach, a wraz z Europejskimi odkrywcami został przywieziony do Europy. Amarantus Uprawiany był głównie jako ozdobna roślina, dopiero w XXI wieku po zbadaniu nasion amarantusa okazało się że jest to niezwykłe źródło ważnych mikroelementów i wartości odżywczych.
Wartości odżywcze Amarntusa znacznie przewyższają nasze Europejskie zboża jak żyto, pszenicę czy jęczmień. Obecnie Szarłat Uprawiany jest praktycznie na całym świecie, główny prym wiodą kraje Ameryki południowej, ale bardzo dużo uprawia się go również w Indiach i Afryce. Amarantus uprawiany jest również w Polsce, większą część polskich upraw można spotkać na Lubelszczyźnie. Amarantus pomimo swojej nazwy i porównań do zboża, w botanicznym znaczeniu zbożem nie jest dlatego w wielu przypadkach nazywany jest pseudo zbożem. Ciekawostką jest również to że większość odmian amarantusa jest niejadalna i uprawiana jest jako ozdobna roślina w przydomowych ogródkach, niemniej jednak roślina ta pochłania dużo większe ilości dwutlenku węgla niż inne rodzime gatunki, więc może to być również atut tej rośliny przemawiający za jej uprawą.
Nasiona amarantusa są bezglutenowe, więc z powodzeniem mogą być stosowane przez osoby unikające glutenu, lub cierpiące na celiakię.
Jak gotować Amarantus?
Amarantus to drobne ziarenka wielkości maku, nie mają bardzo specyficznego smaku, są delikatne i lekko orzechowe, gotuje się je w lekko osolonej wodzie. Następnie stanowią wyśmienity dodatek do pieczywa, sałatek czy zup.
Amarantus występuje również w postacipłatków z amarantusa, oraz w postaci preparowanej, tak zwany amarantus ekspandowany, lub inaczej popping z amarantusa. Amarantus popping to coś jak ryż dmuchany, gotowy do bezpośredniego spożycia, można dodawać go do jogurtów mussli czy sałatek.