Mąka orkiszowa: Kompleksowy przewodnik po jej właściwościach, zastosowaniu i zaletach

Mąka orkiszowa to produkt, który zdobywa coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrową i zrównoważoną dietę. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom, zastosowaniu oraz zaletom tego rodzaju mąki. Dowiesz się, czym jest mąka orkiszowa, jak jest otrzymywana, jakie są jej zalety i wady, jak wykorzystać ją w kuchni oraz jak wpływa na zdrowie i dietę. Zapraszamy do lektury!

Czym jest mąka orkiszowa i jak jest otrzymywana?

Mąka orkiszowa to rodzaj mąki uzyskanej z orkiszu, starożytnego zboża, które przez wieki było uprawiane w Europie. Mąka orkiszowa powstaje w wyniku mielenia ziaren orkiszu, a proces jej otrzymywania jest podobny do procesu produkcji innych rodzajów mąk. Wyróżnia się jednak kilka etapów, które są charakterystyczne dla mąki orkiszowej.

Mąka uzyskana z orkiszu: proces produkcji

Proces produkcji mąki orkiszowej rozpoczyna się od zbioru dojrzałych kłosów orkiszu. Następnie ziarna są oddzielane od plew i oczyszczane. W kolejnym etapie ziarna są mielone na mąkę, a uzyskany produkt jest przesiewany, aby uzyskać różne frakcje mąki. Wśród nich można wyróżnić mąkę orkiszową „hildegarda” oraz mikroorkiszową mąkę, które różnią się między innymi wielkością cząstek.

Aby zrobić mąkę orkiszową, można również użyć domowego młynka do mielenia ziaren. Warto jednak pamiętać, że proces ten może być czasochłonny i wymagać odpowiedniego sprzętu.

Różne typy mąki orkiszowej: od typu 405 do typu 2000

Na rynku dostępne są różne typy mąki orkiszowej, które różnią się zawartością białka, składników mineralnych oraz stopniem przesiania. Wśród nich można wyróżnić:

 • mąka orkiszowa typ 405 - najjaśniejsza i najbardziej przesiania, odpowiednia do wypieków delikatnych ciast i ciasteczek,

 • mąka orkiszowa typ 650 - o średniej zawartości białka, idealna do wypieków chleba, bułek i ciast drożdżowych,

 • mąka orkiszowa typ 700 - o wyższej zawartości białka, odpowiednia do wypieków chleba razowego,

 • mąka orkiszowa typ 1050 - ciemniejsza, z większą zawartością błonnika, stosowana do wypieków chleba pełnoziarnistego,

 • mąka orkiszowa typ 2000 - najciemniejsza, z największą zawartością błonnika, używana do wypieków chleba razowego i pełnoziarnistego.

Co wyróżnia mąkę z orkiszu na tle innych mąk?

Mąka orkiszowa wyróżnia się na tle innych mąk kilkoma unikalnymi cechami. Po pierwsze, orkisz jest zbożem o wyższej zawartości białka i błonnika niż pszenica, co przekłada się na lepsze wartości odżywcze mąki orkiszowej. Po drugie, mąka orkiszowa zawiera więcej witamin i składników mineralnych, takich jak magnez, żelazo czy cynk. Po trzecie, mąka z orkiszu jest łatwiej przyswajalna przez organizm, co sprawia, że jest często polecana osobom z problemami trawiennymi.

Zalety i wady mąki orkiszowej

Zalety mąki orkiszowej: dlaczego warto sięgnąć po ten produkt?

Mąka orkiszowa posiada wiele zalet, które sprawiają, że warto sięgnąć po nią jako alternatywę dla tradycyjnej mąki pszennej. Przede wszystkim, mąka orkiszowa charakteryzuje się wyższą zawartością białka, błonnika, witamin i składników mineralnych, takich jak magnez, żelazo czy cynk. Dzięki temu, wypieki z mąki orkiszowej są bardziej wartościowe pod względem odżywczym.

Warto również zwrócić uwagę na właściwości zdrowotne mąki orkiszowej. Ze względu na łatwiejszą przyswajalność przez organizm, mąka orkiszowa jest często polecana osobom z problemami trawiennymi. Ponadto, orkisz zawiera mniej szkodliwych substancji, takich jak pestycydy czy metale ciężkie, co przekłada się na lepszą jakość mąki orkiszowej.

Potencjalne wady mąki orkiszowej: co warto wiedzieć?

Mimo licznych zalet, mąka orkiszowa posiada również pewne wady, które warto mieć na uwadze. Przede wszystkim, mąka orkiszowa zawiera gluten, co oznacza, że nie jest odpowiednia dla osób z celiakią czy nietolerancją glutenu. W takim przypadku, lepszym wyborem będą mąki bezglutenowe, takie jak mąka ryżowa, kukurydziana czy ziemniaczana.

Warto również wspomnieć, że mąka orkiszowa może być nieco droższa od tradycyjnej mąki pszennej, co może stanowić przeszkodę dla niektórych konsumentów. Jednak biorąc pod uwagę jej lepsze wartości odżywcze i właściwości zdrowotne, wyższa cena może być uzasadniona.

Czy mąka orkiszowa jest zdrowa? Omówienie badań naukowych

W świetle badań naukowych, mąka orkiszowa jest uważana za zdrowszą alternatywę dla mąki pszennej. Badania wykazały, że orkisz ma korzystny wpływ na poziom cholesterolu, ciśnienie krwi oraz poziom cukru we krwi, co może być szczególnie istotne dla osób z cukrzycą.

W jednym z badań przeprowadzonych na grupie osób z cukrzycą typu 2, stwierdzono, że spożywanie produktów z mąki orkiszowej prowadziło do znacznego obniżenia poziomu cukru we krwi oraz poprawy wrażliwości na insulinę. Wyniki te sugerują, że mąka orkiszowa może być korzystna dla osób z cukrzycą, jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem zmian w diecie.

Podsumowując, mąka orkiszowa posiada wiele zalet, takich jak lepsze wartości odżywcze, właściwości zdrowotne oraz łatwiejsza przyswajalność przez organizm. Jednak ze względu na zawartość glutenu, nie jest odpowiednia dla osób z celiakią czy nietolerancją glutenu. Warto również mieć na uwadze, że mąka orkiszowa może być nieco droższa od mąki pszennej, jednak jej korzyści zdrowotne mogą przeważyć nad wyższą ceną.

Zastosowanie mąki orkiszowej w kuchni

Mąka orkiszowa jest wszechstronnym składnikiem, który można wykorzystać w różnych przepisach. Dzięki swoim wartościom odżywczym i właściwościom zdrowotnym, mąka orkiszowa zyskuje coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrową dietę. W tym artykule omówimy różne zastosowania mąki orkiszowej, w tym przepisy na ciasta, ciastka, bułki, pizzę, makaron i pierogi.

Mąka orkiszowa do ciasta: przepisy i porady

Mąka orkiszowa do ciasta może być wykorzystana zarówno w przepisach na ciasta biszkoptowe, jak i kruche. W przypadku ciast biszkoptowych, warto pamiętać, że mąka orkiszowa ma tendencję do szybszego opadania, dlatego warto dodać więcej proszku do pieczenia lub ubić białka na sztywną pianę, aby uzyskać puszystą konsystencję. W przypadku ciast kruchych, mąka orkiszowa nadaje się idealnie, gdyż jej delikatna struktura sprawia, że ciasto jest kruche i smaczne.

Przykład przepisu na ciasto z mąką orkiszową:

Składniki:

 • 250 g mąki orkiszowej

 • 150 g masła

 • 100 g cukru

 • 1 jajko

 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

 • szczypta soli

Przygotowanie:

 1. W misce wymieszać mąkę orkiszową z proszkiem do pieczenia i solą.

 2. Dodać masło pokrojone w kostkę i zagnieść ciasto na konsystencję kruszonki.

 3. Dodać cukier i jajko, a następnie zagnieść ciasto na jednolitą masę.

 4. Uformować ciasto w kulę, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na 30 minut.

 5. Po schłodzeniu ciasta, rozwałkować je na grubość ok. 5 mm i wykrawać dowolne kształty ciastek.

 6. Piec w piekarniku nagrzanym do 180°C przez ok. 10-12 minut, aż ciastka będą lekko złociste.

Mąka orkiszowa do ciastek, bułek i innych wypieków

Mąka orkiszowa do ciastek sprawdzi się zarówno w przepisach na ciasteczka kruche, jak i owsiane. W przypadku ciasteczek owsianych, warto dodać więcej płatków owsianych, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Mąka orkiszowa do bułek może być użyta jako zamiennik mąki pszennej w przepisach na bułki drożdżowe czy zwykłe. Warto jednak pamiętać, że bułki z mąki orkiszowej mogą mieć nieco inną konsystencję i smak niż te z mąki pszennej.

Przykład przepisu na bułki orkiszowe:

Składniki:

 • 500 g mąki orkiszowej

 • 300 ml ciepłej wody

 • 1 łyżeczka cukru

 • 1 łyżeczka soli

 • 2 łyżeczki suchych drożdży

 • 2 łyżki oleju roślinnego

Przygotowanie:

 1. W misce wymieszać mąkę orkiszową z solą.

 2. W osobnej misce rozpuścić cukier w ciepłej wodzie, dodać drożdże i odstawić na 10 minut, aż drożdże zaczną pracować.

 3. Dodać mieszankę drożdży do mąki orkiszowej, dodać olej roślinny i zagnieść ciasto.

 4. Odstawić ciasto na ok. 1 godzinę, aż podwoi swoją objętość.

 5. Podzielić ciasto na porcje, uformować bułki i ułożyć je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

 6. Piec w piekarniku nagrzanym do 200°C przez ok. 20-25 minut, aż bułki będą złociste.

Mąka orkiszowa do pizzy, makaronu i pierogów: jak ją wykorzystać?

Mąka orkiszowa do pizzy może być użyta jako zamiennik mąki pszennej w przepisach na ciasto na pizzę. Warto jednak pamiętać, że ciasto z mąki orkiszowej może mieć nieco inną konsystencję i smak niż ciasto z mąki pszennej. Mąka orkiszowa do makaronu sprawdzi się w przepisach na domowy makaron, jednak warto dodać więcej jajek, aby uzyskać odpowiednią elastyczność ciasta. W przypadku mąki orkiszowej do pierogów, można ją użyć jako zamiennik mąki pszennej w przepisach na ciasto pierogowe, jednak warto dodać więcej wody, aby uzyskać odpowiednią konsystencję.

Przykład przepisu na ciasto na pizzę z mąką orkiszową:

Składniki:

 • 400 g mąki orkiszowej

 • 250 ml ciepłej wody

 • 1 łyżeczka cukru

 • 1 łyżeczka soli

 • 2 łyżeczki suchych drożdży

 • 2 łyżki oliwy z oliwek

Przygotowanie:

 1. W misce wymieszać mąkę orkiszową z solą.

 2. W osobnej misce rozpuścić cukier w ciepłej wodzie, dodać drożdże i odstawić na 10 minut, aż drożdże zaczną pracować.

 3. Dodać mieszankę drożdży do mąki orkiszowej, dodać oliwę z oliwek i zagnieść ciasto.

 4. Odstawić ciasto na ok. 1 godzinę, aż podwoi swoją objętość.

 5. Rozwałkować ciasto na grubość ok. 5 mm i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

 6. Dodać ulubione składniki na pizzę i piec w piekarniku nagrzanym do 220°C przez ok. 15-20 minut, aż ciasto będzie chrupiące i złociste.

Wykorzystanie mąki orkiszowej w kuchni pozwala na przygotowanie smacznych i zdrowszych wersji tradycyjnych potraw. Warto eksperymentować z różnymi przepisami, aby odkryć pełnię możliwości tego wartościowego składnika.

Mąka orkiszowa a dieta i zdrowie

Mąka orkiszowa jest coraz częściej wybierana przez osoby dbające o zdrową dietę ze względu na swoje wartości odżywcze i korzystny indeks glikemiczny. Wpływ mąki orkiszowej na zdrowie jest związany z jej bogactwem w białko, błonnik, kwasy tłuszczowe oraz składniki mineralne. Warto jednak pamiętać, że mąka orkiszowa zawiera gluten, co może być istotne dla osób na diecie bezglutenowej. W dalszej części artykułu omówimy wpływ mąki orkiszowej na cukrzycę oraz wartości odżywcze tego produktu.

Czy mąka orkiszowa zawiera gluten? Informacje dla osób na diecie bezglutenowej

Mąka orkiszowa zawiera gluten, co oznacza, że nie jest odpowiednia dla osób na diecie bezglutenowej. Gluten to białko występujące w niektórych zbożach, takich jak pszenica, żyto, jęczmień i orkisz. Osoby cierpiące na celiakię lub nietolerancję glutenu powinny unikać produktów zawierających gluten, w tym mąki orkiszowej. Warto jednak zaznaczyć, że gluten zawarty w mące orkiszowej jest łatwiej przyswajalny niż gluten z pszenicy, co może być korzystne dla osób z łagodniejszymi objawami nietolerancji glutenu.

Mąka orkiszowa a cukrzyca: czy jest bezpieczna?

Mąka orkiszowa może być korzystna dla osób z cukrzycą ze względu na swój niższy indeks glikemiczny w porównaniu z mąką pszenną. Indeks glikemiczny to miara, która określa, jak szybko poziom cukru we krwi wzrasta po spożyciu danego produktu. Produkty o niższym indeksie glikemicznym powodują wolniejszy wzrost poziomu cukru we krwi, co jest korzystne dla osób z cukrzycą. Mąka orkiszowa ma indeks glikemiczny wynoszący około 45, podczas gdy mąka pszenna ma indeks glikemiczny wynoszący około 85. Dlatego mąka orkiszowa może być bezpieczniejszym wyborem dla osób z cukrzycą, jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem zmian w diecie.

Wartości odżywcze mąki orkiszowej: białko, błonnik, kwasy tłuszczowe i składniki mineralne

Mąka orkiszowa charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą, co przekłada się na korzystny wpływ na zdrowie. W 100g mąki orkiszowej znajdziemy następujące składniki odżywcze:

 • Białko: około 14g, co jest więcej niż w mące pszennej (około 10g)

 • Błonnik: około 10g, co jest znacznie więcej niż w mące pszennej (około 3g)

 • Kwasy tłuszczowe: mąka orkiszowa zawiera niewielkie ilości zdrowych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas linolowy i kwas alfa-linolenowy

 • Składniki mineralne: mąka orkiszowa jest bogata w magnez, fosfor, żelazo, cynk, miedź i mangan

Warto zatem włączyć mąkę orkiszową do swojej diety, aby czerpać korzyści z jej wartości odżywczych i korzystnego wpływu na zdrowie. Pamiętaj jednak, że mąka orkiszowa zawiera gluten, co może być istotne dla osób na diecie bezglutenowej.

Gdzie kupić mąkę orkiszową i na co zwrócić uwagę?

Najlepiej na Zdrowiuśkie.pl

Cena mąki orkiszowej: czy warto zapłacić więcej?

Mąka orkiszowa cena może być wyższa niż cena mąki pszennej, ale warto zainwestować w ten produkt ze względu na jego wartości odżywcze i korzystny wpływ na

Jak wybrać dobrej jakości mąkę orkiszową? Porady dla konsumentów

Wybór jakości mąki orkiszowej może wpłynąć na smak i teksturę wypieków. Oto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę podczas zakupu:

 • Marka mąki orkiszowej: wybierz sprawdzoną markę mąki orkiszowej, która cieszy się dobrą opinią wśród konsumentów. Możesz poszukać rekomendacji w internecie lub zapytać znajomych o ich doświadczenia z różnymi markami.

 • Typ mąki: mąka orkiszowa występuje w różnych typach, od 405 do 2000. Wybierz typ mąki odpowiedni do Twojego przepisu, np. mąka orkiszowa do ciastka marki o niższym typie będzie lepsza do delikatnych wypieków, takich jak ciasta czy biszkopty.

 • Data ważności: sprawdź datę ważności na opakowaniu, aby upewnić się, że mąka jest świeża i nie straciła swoich właściwości odżywczych.

 • Opakowanie: wybierz mąkę orkiszową w szczelnym opakowaniu, które chroni produkt przed wilgocią i światłem.

Przechowywanie mąki orkiszowej: jak zapewnić jej długą świeżość?

Aby przechowywać mąkę orkiszową w sposób, który zapewni jej długą świeżość, warto zastosować kilka prostych zasad:

 • Przechowuj mąkę orkiszową w szczelnym pojemniku, który chroni ją przed wilgocią, światłem i zapachami.

 • Trzymaj mąkę orkiszową w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, np. w szafce kuchennej.

 • Unikaj przechowywania mąki orkiszowej w pobliżu źródeł ciepła, takich jak piekarnik czy grzejnik.

 • Regularnie sprawdzaj stan mąki orkiszowej, aby upewnić się, że nie pojawiły się w niej szkodniki czy pleśń.

Stosując te porady, będziesz mógł cieszyć się długotrwałą świeżością i jakością swojej mąki orkiszowej, co przekłada się na smaczne i zdrowe wypieki.

Podsumowanie

W niniejszym artykule omówiliśmy mąkę orkiszową - jej właściwości, zastosowanie, zalety i wady. Dowiedzieliśmy się, czym jest mąka orkiszowa, jak jest otrzymywana oraz jakie są jej różne typy. Przedstawiliśmy zalety i wady mąki orkiszowej, omówiliśmy jej zastosowanie w kuchni oraz wpływ na zdrowie i dietę. Poruszyliśmy również temat zakupu i przechowywania mąki orkiszowej, podając praktyczne porady dla konsumentów.

Podsumowując, mąka orkiszowa jest wartościowym produktem, który może być wykorzystywany w różnorodnych przepisach kulinarnych. Jej zalety, takie jak bogactwo wartości odżywczych, korzystny wpływ na zdrowie czy smak, przeważają nad potencjalnymi wadami, takimi jak wyższa cena czy obecność glutenu. Warto zatem rozważyć wprowadzenie mąki orkiszowej do swojej diety i cieszyć się jej korzyściami dla zdrowia i smaku potraw.

Zapraszamy do zakupów:

Mąka orkiszowa